معرفی پویش کشتی آبی:

این پویش رقابت آثار ارسالی خانواده بزرگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بخش های فیلم کوتاه، عکس، نقاشی، خاطره و شعر با موضوع « خانواده، زندگی، دریا» است. برای ساخت فیلم و تولید اثر و شرکت در بخش رقابتی پویش محدودیتی وجود ندارد. همه آثار باید در قالب فایل در سایت، بارگذاری شوند. آسان بگیرید و پس از آگاهی، کار خود را شروع کنید. اگر هنرمند هستید، از تجربیات خود برای ساخت اثر جدید استفاده کنید. اگر هم تجربه تولید هنری ندارید، ولی اشتیاق دارید اولین اثر خود را بسازید، زودتر دست به کار شوید.  محدودیتی در ساخت و ارسال اثر وجود ندارد. هر تعداد اثر که بسازید، ما از آن استقبال می کنیم.

در زمان مهلت ارسال آثار (8 مهر تا 30 دی) در سایت به نشانی www.Blueship.ir ثبت نام کنید و آثار خود را بارگذاری نمایید. 
پس از اتمام مهلت ارسال، هیئت انتخاب جشنواره به ارزیابی آن ها پرداخته و آثار دارای شرایط، به بخش مسابقه راه می یابند.  آثار راه یافته به بخش مسابقه اکران می شوند. ستاد برگزاری پویش با مطالعه و بررسی پویش های مشابه در سایر کشورها، می کوشد تا به شیوه ای شایسته بتواند در راستای اهداف خود عمل کند. 
هدف اصلی این پویش تقویت جایگاه انکارنشدنی خانواده در صنعت کشتیرانی و جامعه دریانوردی است که با تشریح این جایگاه بتواند نگاهی عمیق تر به این موضوع ارایه دهد. ابزار این جریان، نگاه هنرمندانه خانواده محترم دریانوردان، کارکنان عزیز گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران،شرکت های کشتیرانی و همکاران بندری کشور است و مسیر رقابت محتوایی و فرمی بین آثار ارسالی آن هاست. شعار پویش: هر دریانورد، یک خانواده

کاتالوگ پویش کشتی آبی
دریافت فایل کاتالوگ
محمدرضا مدرس خیابانی
مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

به نام خدا

نقش آفرینان سپهر فرهنگ

 سرنشینان و ناخداهای کشتی آبی
 هم خوب بودن، هم خوبی کردن و هم دریافت خوبی از دیگری، همه و همه برای همه، دوستداشتنی و نوازنده است!    گاهی، اما کمک به هم برای این که از خوبیها و شیرینی هایی که داریم یاد کنیم، حرف بزنیم و بنویسیم، نقاشی بکشیم، عکس بگیریم، فیلم بسازیم یا شبیه آن، ضروری است؛ 
- هر رفتار، هر حرکت، هر سکون، هر کلام، هر تفکر و هر صحنه ای که نمایش دهنده خوبیها و خوبها، مهربانی و مهربانان در زندگی دریانوردان عزیز ماست.
-  حال و روز یک دریانورد، یک روز دریایی، یک خانواده دریایی و همه آنچه برای زندگی دریانوردی رخ میدهد که ما را کنار هم «ما» میکند. 
-  باور داریم یک دریانورد، یک خانواده است. 
 حتما داوران پویش، به عمق و توان محتوایی پیامی که شما خواسته اید برسانید، پی میبرند؛ مطمئنم آثار ارسالی از شما تصاویر جدید و پیامهای عمیقی برای تمامی مخاطبان خواهد داشت.

محورها و بخش‌های رقابتی

پویش کشتی آبی

شعر
خاطره
نقاشی
عکس
فیلم کوتاه

وَقَالَ ارْکَبُوا فِیهَا بِسْمِ اللَّهِ مَجْرَاهَا وَمُرْسَاهَا إِنَّ رَبِّی لَغَفُورٌ رَحِیمٌ

و نوح دستور داد که شما مؤمنان به کشتی سوار شوید تا به نام خدا، کشتی هم روان شود و هم به ساحل نجات رسد، که خدای من البته بسیار آمرزنده و مهربان است.

بیانیۀ پویش

وقتی یک دریانورد به سوی دریا حرکت می کند، روزها و شب ها انگار همه ی خانواده با او همسفرند و در لحظه لحظه ی این سفر با هم زیست می کنند. صبح ها با صدای دلنشین دخترکی چشم باز می کند و شب با یاد شیطنت های پسرک می خوابد و خانواده ای که در تمام این روزها نه تنها کنار، بلکه در وجود این دریانورد جریان دارد. دریا محلی است که ما در آن با هم زندگی می کنیم، می خوابیم و بیدار می شویم. قرار است این پویش یادآوری کند که چه نقش هایی در نقاشی های فرزندانمان از ما ثبت می شود و چه عکس هایی که جای نبودنمان در آنها خالیست؛ چه تولدهایی که با هم در تصویر، شاد می شویم و فیلم می سازیم و برای هم می فرستیم تا به وجود هم عشق بورزیم و چه شعرهایی که در نبودنمان از ذوق هنری مان می طراود و دریا را در ادبیات ذهن مان حک می کند و چه خاطراتی که در دفترچه خاطره مان ثبت می کنیم و می مانیم در تاریخ برای آینده. 

پس با این مقدمه؛
« هر دریانورد، در اصل یک خانواده است»

و در یک معنا همه ی ما یک خانواده بزرگ به نام خانواده بزرگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هستیم. یک مرد و زن، یک پدر و مادر، یک دختر و پسر و یک خواهر و برادر. با هم به اشتراک می گذاریم و حال خوب لحظه های دریایی زیستمان را به تماشا می نشینیم. نقاشی بچه های خانواده ما پر است از دریا، خاطره های آن ها یادآور امواج بی تلاطم و عکس ها و فیلم های روزمره ما نشانه هایی است از بی کران آب های آبی. پس چه خوب مسیری است که در آن، این ها را نصب کنیم و از میانشان بگذریم و در سایه معانی مشترکمان نفسی تازه کنیم. بسازیم، خلق کنیم، رسم کنیم و به سوی افقی روشن حرکت کنیم.

© کلیه حقوق برای دبیرخانه پویش کشتی آبی محفوظ است.